Klaszterfejlesztés
Társaságunk vallja, hogy a hazai, főként kis- és középvállalkozások sikeressége, versenyképességének megteremtése csak más vállalkozásokkal történő együttműködések révén valósulhat meg. Ezen együttműködések, a klaszterek kialakításához, működtetéséhez és fejlesztéséhez nyújtunk segítséget szervezési, finanszírozási, érdekképviseleti területeken, akár a teljes klasztermenedzsment feladatkör ellátása révén.
A klaszterek
sokfélék. Lehet egy értéklánchoz kapcsolódó, azonos iparágban tevékenykedő vállalatok együttműködése, ahol cél a megrendelő minél szélesebb körben történő kiszolgálása, új piacok megteremtése a klasztertagok számára. Lehetnek a klasztertagok akár versenytársak is, a nagyobb lobbi erő kifejtése érdekében. Elképzelhető olyan formáció is, ahol egy innovációs cél megvalósítása érdekében, vagy egy új régióban történő hatékonyabb értékesítés érdekében fognak össze a vállalkozások. A vállalkozásokhoz sok esetben kapcsolódnak non-profit intézmények, kutatóintézetek, oktatási intézmények, mely megteremti a lehetőségét ez elmélet és a gyakorlat összekapcsolódásából eredő gazdasági hasznok kiaknázására. A klaszterek létrehozása, működtetése nem egyszerű feladat, mivel a vállalkozások közös szándékán kívül működésüket semmi más nem szabályozza.
Társaságunk
2005 óta rendelkezik tapasztalatokkal a klaszterfejlesztés terén, részt vettünk a magyarországi egyik
első klaszter megalakításában, több klaszter fejlesztésében, működtetésében.
Tagjai vagyunk a Magyar Klaszter Szövetségnek, mely a klaszterek érdekképviseletét látja el.
Klaszterfejlesztési munkánk keretében a következő feladatokat látjuk el:
-
Segítünk kialakítani, megfogalmazni a klaszter alapkoncepcióját, feltérképezni a közös érdekeket, az érdekütközéseket, részt vállalunk a klasztertagok toborzásában. Elkészítjük a klaszter működési rendjének (SZMSZ) javaslatát (klaszter szervezetei, hatáskörök, jogok, kötelezettségek), valamint támogatást nyújtunk a megalapítás jogi útján (szindikátusi szerződés készítése, belépési nyilatkozatok).
-
Igény esetén részt veszünk a klaszter stratégiájának megalkotásában, kommunikációs tervének kidolgozásában, ezek folyamatos megvalósításában, fejlesztésében.
-
Elvégezzük a klaszter adminisztratív feladatait, segítünk működtetni a klasztert, vállaljuk a klasztergyűlések, közös rendezvények szervezését, vezetését, vagy akár a közös projektek összefogását.
-
Folyamatosan tájékoztatjuk a klasztert és az egyes tagokat a különböző pályázati, finanszírozás lehetőségekről legyen akár szó a működtetési költségek támogatásáról, akár közös innováció vagy beruházási cél megvalósításáról. A pályázatokat teljes útjukon végigkísérjük a projektötlet kidolgozásától, a pályázat beadásán, majd megvalósítás keresztül a fenntartási időszak végéig. (lásd pályázati projektek)
A klaszterek számára speciális
ügyviteli szoftvert fejlesztettünk, mely egyrészt klaszter tagjai által gyártott termékekre, illetve kínált szolgáltatásokra, a tagok és a tagok partnereire vonatkozó adatok kezelésére szolgál figyelembe véve a tagok adat- és piacvédelmi érdekeit, másrészt közös beszerzések, közös gyártási, értékesítési vagy közös kutatás-fejlesztési projektek nyilvántartását végzi. A rendszer egyaránt alkalmas a klasztertag cégek saját ügyviteli rendszerének, illetve a közös klaszter projektek lebonyolításának a nyomon követésére.
Referenciáink:
- Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter
- DEKI Klaszter
- Temmel Klaszter
- Pest Megyei Gyáriparos Szövetség Közép-Magyarországi Régió Befektetési Övezetének Klasztere
- Életkulcs Klaszter